Tematyka, którą zajmuje się KT 240 są zainteresowani wytwórcy wszystkich rodzajów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych i mieszanek gumowych oraz ich oprzyrządowania i urządzeń pomocniczych:
– producenci wytłaczarek i linii wytłaczarskich;
– producenci wtryskarek;
– producenci maszyn do termoformowania;
– producenci form, urządzeń pomocniczych i podzespołów;
– producenci maszyn i wyposażenia do wyrobu i recyklingu tworzyw sztucznych
oraz w mniejszym stopniu
– użytkownicy wyżej wymienionych maszyn.
W celu osiągnięcia zgodności maszyny z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy maszynowej jest zastosowanie istniejącej normy zharmonizowanej.
W dyrektywie, wymagania techniczne podane są w sposób bardzo ogólny, ponieważ dotyczy ona różnych rodzajów maszyn. Normy zharmonizowane z daną dyrektywą w sposób szczegółowy opisują zasadnicze wymagania dyrektywy dla poszczególnych rodzajów maszyn lub grup maszyn.
Każda maszyna wprowadzana do eksploatacji powinna spełniać określone wymagania bezpieczeństwa. Od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej maszyny spełniające wymagania bezpieczeństwa to takie, których konstrukcja jest zgodna z zasadniczymi wymaganiami określonymi dyrektywami nowego podejścia Wspólnoty Europejskiej, które dotyczą danych rodzajów maszyn.
Za zgodność z wyżej wymienionymi wymaganiami odpowiada przede wszystkim wytwórca maszyny. Dotyczy to także wyposażenia wymiennego modyfikującego funkcję maszyny (np. głowice wytłaczarki) oraz elementów dotyczących bezpieczeństwa, które są z maszyną zintegrowane.
Tematyka norm, w których opracowywaniu uczestniczy KT 240 dotyczy przede wszystkim wymagań bezpieczeństwa jakie powinny spełniać maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych i mieszanek gumowych. Bezpieczeństwo jest niezmiernie ważne ze względu na specyficzne warunki przetwórstwa tej grupy materiałów (wysoka temperatura, wysokie napięcie elektryczne, wysokie ciśnienia, dużogabarytowe skomplikowane urządzenia itp.).
Z uwagi na to, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i obowiązują ujednolicone przepisy, niezmierne ważne jest aby środowisko wytwórców maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych i mieszanek gumowych miało możliwość szerokiego dostępu do norm z zakresu tematycznego KT 240. W większości są to normy zharmonizowane, powołane w Dyrektywach, a następnie w przepisach krajowych i ich wymagania nie tylko powinny ale muszą być spełniane.
Zasadne aby jak największa liczba wytwórców maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych i mieszanek gumowych uczestniczyła w opiniowaniu norm już na etapie projektu, oraz miała szeroki dostęp do norm już zatwierdzonych, również tłumaczonych na język polski (co znacznie ułatwia ich stosowanie).
Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 55, 87-100 Toruń
mgr Agnieszka Staniszewska
tel. 56 650-00-44 w. 168
mail: agnieszka.staniszewska@impib.lukasiewicz.gov.pl