#TarczaNaukowa

TarczaNaukowa

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i ciągłym wzrostem zachorowalności na COVID-19, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu, aby włączyć się do walki z koronawirusem nawiązał współpracę z Sieć Badawcza ŁukasiewiczInstytut Lotnictwa w Warszawie w zakresie produkcji środków ochrony indywidulanej dla pracowników służby zdrowia.
W dniu 27 marca 2020 r. Łukasiewicz-Instytut IMPiB przekazał bezpłatnie Łukasiewicz-ILOT folie PET (łącznie 855 kg) i PLA (łącznie 50 kg) z przeznaczeniem do produkcji przyłbic ochronnych, aby wesprzeć inicjatywę Łukasiewicz-ILOT, który podjął się wyprodukowania w technologii CNC i 3D przyłbic ochronnych dla lekarzy i pielęgniarek. Przekazany materiał w postaci folii charakteryzował się akceptowalnymi na obecnym etapie projektu właściwościami użytkowymi, w tym odpowiednią grubością, transparentnością i możliwością dezynfekcji.

Pierwszą partię przyłbic ochronnych przekazano do:

  1.    Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ulicy Wolskiej w Warszawie (przekazane przez Łukasiewicz-ILOT),
  2.    Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu (przekazane przez Łukasiewicz-Instytut IMPiB),
  3.    Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu (przekazane przez Łukasiewicz-Instytut IMPiB),
  4.    8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej (przekazane przez Łukasiewicz-Instytut IMPiB).

Według najnowszych danych pomoc dotarła już do ponad 50 szpitali i placówek medycznych z 11 województw. Łącznie Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa wyprodukował 10 000 szt. przyłbic MK4.1, 780 szt. MK2 oraz 330 szt. MK1. Informacje na temat beneficjentów pomocy i wszystkich działań podejmowanych przez  Łukasiewicz-ILOT są aktualizowane na utworzonej specjalnie w tym celu podstronie: www.ilot.edu.pl/koronawirus.

Instytuty ŁUKASIEWICZA aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa.

Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. Więcej o zaangażowaniu naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem w Polsce można przeczytać pod linkiem: https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/tarcza-naukowa.

Informacje te będą na bieżąco aktualizowane.

 

#TarczaNaukowa