We wrześniu mieliśmy przyjemność uczestniczenia w XIV Międzynarodowej Konferencji „Ochrona i Inżynieria Środowiska – Zrównoważony Rozwój” zorganizowanej przez AGH University of Krakow.
Wydarzenie było dla nas tym bardziej cenne, że nasza naukowczyni dr Katarzyna Janczak wygłosiła w Sesji Plenarnej referat pt.:
📌 ” Mikroorganizmy środowiskowe o aktywności hydrolitycznej jako czynnik zmniejszający zanieczyszczenie środowiska mikroplastikami”.
Kolejnym wystąpieniem Pani Doktor podczas #konferencji był referat pt.:
📌 „Mikroorganizmy i enzymy zmniejszające ilość zanieczyszczeń tworzywami polimerowymi w kompoście”.
Pani Doktor zaprezentowała również poster pt.:
📌 „Nanocząsteczki metali ciężkich w ochronie mikrobiologicznej rur do przesyłu wody i innych płynów”.
Wystąpienie było częścią działań upowszechniających realizację projektu
„Bioprodukt przyspieszający rozkład biodegradowalnych materiałów polimerowych w kompoście”
(Projekt finansowany przez NCBR, Nr LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021).
Projektem kieruje dr Katarzyna Janczak, Lider Obszaru w Laboratorium Badawczym „Polimer”, w Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.
Pani Doktor jest absolwentką Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 2019 roku uzyskała tytuł doktora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska.
Od początku swojej kariery naukowej zajmowała się pracą z mikroorganizmami pochodzącymi z terenów zdegradowanych antropogenicznie.
Brała udział w 11 projektach badawczych dotyczących tematyki biodegradacji, tworzyw biodegradowalnych oraz materiałów o właściwościach biobójczych. W projekcie łączy zainteresowania naukowe z jedną ze swoich pasji jaką jest ogrodnictwo.