W dniach 8–11 kwietnia 2025 r. w Ustroniu Jaszowcu odbyła się XVI edycja Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały Węglowe i Kompozyty Polimerowe – Nauka – Przemysł”. To jedno z najważniejszych wydarzeń w branży nowoczesnych materiałów, które jak co roku zgromadziło czołowych przedstawicieli środowisk naukowych i przemysłowych.
W konferencji nie mogło zabraknąć ekspertów z Łukasiewicz – Instytutu Materiałów Polimerowych w Toruniu, który ponownie pełnił rolę współorganizatora wydarzenia razem z Polskim Towarzystwem Węglowym, AGH, SITPChem. W prace komitetów konferencyjnych aktywnie zaangażowane były dr inż. Mariola Bodzek-Kochel (komitet naukowy) oraz dr inż. Ewa Langer (komitet organizacyjny).
Konferencja była także doskonałą okazją do zaprezentowania wyników badań
w realizowanych w Łukasiewicz – IMPIB projektów:
- W ramach projektu „Bioprodukt przyspieszający rozkład biodegradowalnych materiałów polimerowych w kompoście” – POL-KOMP (nr. LIDER/48/0247/L-12/20/NCBR/2021) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zaprezentowano poster pt. „Innowacyjny bioprodukt POL-KOMP jako rozwiązanie wspierające biodegradację PLA w warunkach kompostowania” obrazujący wyniki badań wpływu bioproduktu na przyspieszenie biodegradacji polilaktydu (PLA). Plakat spotkał się z dużym zainteresowaniem i zdobył II miejsce w konkursie na najlepszy poster. Na czas wydarzenia przygotowano również specjalne stanowisko promujące projekt, które przyciągało uwagę nie tylko uczestników konferencji, ale także gości hotelowych.
- Wyniki projektu „Płyty budowlane z udziałem surowców wtórnych” -REC-WIND (1/Ł-IMPIB/CŁ/2023), współfinansowanego ze środków Prezesa Centrum Łukasiewicz w ramach dotacji celowej, zaprezentowane zostały przez kierownika zespołu projektowego dr inż. Krzysztofa Bajera w formie referatu pt. „Kompozyty polimerowe jako alternatywa zagospodarowania odpadów z farm wiatrowych”.
- Podczas konferencji szeroko promowano także projekt „„Development and testing of innovative solutions for the processing of hybrid materials and nanomaterials using artificial intelligence algorithms” – PROMATAI, realizowany w ramach konkursu Staff Exchanges, Działań Marii Skłodowskiej-Curie, będących częścią Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa. Szczególną uwagę zwrócił poster prezentujący wyniki prac z Pakietu Roboczego WP1 „New Solutions for the Feed Opening Section”. Koordynator projektu, Volodymyr Krasinskyi, wraz z zespołem zaprezentował proces projektowania inteligentnej sekcji zasypu dla jednoślimakowej wytłaczarki, od modelowania i druku 3D, przez badania eksperymentalne, aż po wykonanie ostatecznego komponentu w metalu.
Obecność projektu PROMATAI na konferencji przyczyniła się do zwiększenia jego rozpoznawalności zarówno w środowisku naukowym, jak i gospodarczym.
Podczas wydarzenia zespół naukowców z Centrum Farb i Tworzyw Łukasiewicz – IMPIB zaprezentował również trzy postery naukowe, koncentrujące się na innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie ochrony materiałów i ekologicznych powłok funkcjonalnych. Ogromny sukces odnotował plakat „Poprawa odporności spoiw organicznych na warunki atmosferyczne dzięki pigmentacji”, który zdobył I miejsce w konkursie na najlepszy poster konferencji.
Autorzy: dr inż. Ewa Langer, Małgorzata Zubielewicz, Grażyna Kamińska-Bach, Bartosz Kopyciński, Leszek Komorowski, Damian Wojda oraz Matthias Wanner – zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi oraz zaproszeniem do bezpłatnej publikacji w renomowanym czasopiśmie „Polimery”.
XVI Konferencja Naukowo-Techniczna „Materiały Węglowe i Kompozyty Polimerowe – Nauka – Przemysł” była nie tylko przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również doskonałą okazją do zaprezentowania wysokiego poziomu badań oraz innowacyjnych rozwiązań tworzonych w Łukasiewicz – IMPIB. Liczne nagrody i wyróżnienia są najlepszym potwierdzeniem znaczącego wkładu naszego Instytutu w rozwój nowoczesnych technologii materiałowych.




