Patenty 2021

2021 Urząd Patentowy RP udzielił na rzecz Instytutu patenty na wynalazki:

Główne zastosowanie:

Poprawa właściwości reologicznych mieszanek kauczuków polarnych oraz odporności na starzenie ich wulkanizatów.

Zalety wynalazku:

Zagospodarowanie surowców wtórnych.

Główne zastosowanie:

Zastosowanie jako warstwa gruntująca na podłoża stalowe.

Zalety wynalazku:

Zaletą jest skład kompozycji, w którym nie ma typowego pigmentu antykorozyjnego czyli fosforanu cynku, a mimo to zapewnia ochronę antykorozyjną podłoża stalowego.

Główne zastosowanie:

Zastosowanie jako warstwa gruntująca na podłoża stalowe.

Zalety wynalazku:

Farba zawiera zmniejszoną ilość cynku, w porównaniu z tradycyjnymi gruntami cynkowymi zapewniając jednocześnie porównywalne lub nawet lepsze właściwwości ochronne.

Główne zastosowanie:

Patent może być wykorzystany do wytwarzania folii piezoelektrycznych przeznaczonych na czujniki dotykowe oraz ruchu, zastępując drogą folię PVDF

Zalety wynalazku:

Proponowane rozwiązanie jest oparte o łatwo dostępne składniki mineralne oraz poliolefiny krystaliczne (MDPE, HDPE, EW. i-PP) Właściwościami piezoelektrycznymi i dielektrycznymi dorównuje importowanej folii PVDF.

Główne zastosowanie:

Urządzenie do rozdrabniania charakteryzuje się dwustopniowym systemem cięcia. Wyposażone jest w rolki podające materiał w postaci żyłki, który po cięciu wstępnym trafia następnie do głównej komory cięcia.

Zalety wynalazku:

Układ cięcia oparty jest na wymiennych nożach stałych i ruchomych, osadzonych w gnieździe wału. Rozwiązanie to zapewnia niski koszt wymiany pojedynczych ostrzy. Ciekawym elementem urządzenia jest również układ przeniesienia napędu wału tnącego, który zamienia ruch obrotowy silnika w ruch liniowy noży. Geometria noży i sposób cięcia umożliwia granulację elastycznych materiałów przy zachowaniu małej ilości odpadu oraz uniknięciu efektu „szarpania”.

Główne zastosowanie:

Wytłaczarka z indukcyjnym systemem grzewczym pozwala nagrzewać cylinder wytłaczarki nawet do temperatury 600°C w czasie krótszym niż 15 minut. Zastosowanie w uniwersalnych liniach do produkcji filamentu, pracujących z typowymi tworzywami takimi jak PLA i ABS, oraz wysokotemperaturowymi jak PEEK czy PPS.

Zalety wynalazku:

Znaczne skrócenie czasu nagrzewania cylindra wytłaczarki ze standardowych 1,5 – 2 godzin do 15 minut. Zwiększenie maksymalnej temperatury pracy wytłaczarki z dotychczas osiąganych ok. 400°C do 600°C przy zachowaniu możliwości pracy w niższych temperaturach. Zapewnienie możliwości pracy z materiałami wysokotemperaturowymi już dostępnymi na rynku oraz z innymi opracowanymi w przyszłości.

This will close in 0 seconds